naše dojmy z bety

dojmyzbety

Dnes končí otevřená betaverze multiplayerové FPS akční hry Medal of Honor. A my vám přinášíme cca týden před vydáním plné verze naše dojmy z beta testu. Předem bych chtěl zdůraznit, že tato hra se podle mého názoru nedá srovnávat se sérií Call of Duty ani s hrou Battlefield: Bad Company 2. Právě tato přirovnání začala spousta lidí používat, ale přestože Bad Company 2 a Medal of Honor jsou od stejného studia DICE, hry opravdu nejsou totožné. V dojmech ji ale občas srovnám s připravovaným CoD: Black Ops, protože i podle samotných vývojářů jsou tyto dva tituly přímí konkurenti.

Původně se říkalo, že by si hra měla vzít něco z obou již zmiňovaných titulů. První beta test, který nebyl veřejný (tím pádem ho mohli vyzkoušet pouze ti, co se dostali ke klíči) nám toho předvedl dost a určitě ukázal, že hra má svůj potenciál, ale to pravé poodkrytí toho, co se skrývá za tímto novým titulem nám přichystala až Open Beta, která ve všech z nás zanechala silné zážitky. U někoho víc, u někoho méně. Co jsem měl možnost si přečíst, tak lidé se rozdělili hlavně na dva tábory. Ti, kterým se hra velmi líbí a naopak ti, kteří budou radši preferovat Bad Company 2. Ale dost řečí, vrhneme se na samotnou hru.

medal_of_honor_beta_2010–0002-small medal_of_honor_beta_2010–0003-small medal_of_honor_beta_2010–0005-small

Jedním z důležitých aspektů hry je zasazení do nehostinného afghánského prostředí a tím pádem s ním spojená možnost hry za Taliban, který byl nakonec přejmenován na Opposing Force. Musím říct, že toto prostředí i nepřátelé hře opravdu sedí. Vývojářům se skvěle povedlo vystihnout atmosféru afghánské války. Momentálně mluvím o mapě Kunar Base, odehrávající se v sektoru N2KL na afghánsko-pákistánské hranici. Tato mapa přináší hráčům velký spád, krásný pocit ze hry, kdy se ani na chvilku nemůžete zastavit. Nikde nejste v bezpečí, protože OpFor jsou všude a čekají na vaši chybu. Mapa je akorát velká, bez možnosti „kempení“ a rychle si na ni zvyknete.

medal_of_honor_beta_2010–0006-small medal_of_honor_beta_2010–0013-small medal_of_honor_beta_2010–0014-small

Perfektně hře sedí nádherně zpracované zbraně, i když některým se nelíbí, že mají příliš malý zpětný ráz. A to je právě ono, jeden z hlavních důvodů, proč se MoH nedá s Bad Company 2 srovnat. Především zbraně a styl jejich použití. Není to ani lehké ani těžké. Hráči to prostě přináší něco, při čem si může plně užít všech skvěle propracovaných okolních věcí, jako grafika, zvuky atd… a nemusí se zabývat jen mířením. Je to prostě něco mezi. Což podle mě většina hráčů preferuje a vyhovuje jim to.

I rozložení funkcí jedlotlivých map je promyšlené. Zatímco Kunar Base je opravdu na rychlou hru s bojem nablízko, Shahikot Mountains je mapa s větším důrazem na taktiku. Krytí a větší využití sniperů se zde uplatní víc. Na první zmíněné mapě využijete hlavně útočné zbraně.

Hru máte zpestřenou také možnými bonusy, které dostáváte přímo během hraní. Mám na mysli různé medaile, levely či obranné nebo útočné podpory jako Mortar strike. To vám dává větší motivaci se zlepšovat a hlavně nedělat chyby.

medal_of_honor_beta_2010–0023-small medal_of_honor_beta_2010–0009-small medal_of_honor_beta_2010–0018-small

Menu hry je velmi úhledné a když pominu ty počáteční velké problémy s padáním serverů, je velmi zdařilé a přehledné. Připojení do hry vám trvá jen chvilku. Nemusíte čekat, než přeskáčete spousty různých animací nebo než se proklikáte k tomu, co chcete. To je dnes kámen úrazu u většiny her.

Takže můj závěrečný verdikt zní:

Multiplayer této hry má určitě svůj potenciál, který vám přinese spoustu zábavy na skvěle propracovaných mapách, úchvatnou grafiku nebo různé druhy herních módů. Je to skvěle předělaný styl, který se ve světě online hraní jistě neztratí a najde si své věrné fanoušky. Mě osobně si hra získala, ale najdou se lidé, kterým tento styl nemusí sednout. Hra je prostě vytvořena pouze pro určitou skupinu lidí, takže to není žádný produkt pro velké masy lidí. Ovšem jak jsem již řekl, mně hra na sto procent přesvědčila a má ode mě VÝBORNOU!

Vojtěch Mikyska

Více info o Open betě ZDE.